Co nowa ustawa o biegłych rewidentach oznacza dla inwestorów indywidualnych? - rozmowa z Piotrem Rybickim | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
12 cze 2017, 16:05

Co nowa ustawa o biegłych rewidentach oznacza dla inwestorów indywidualnych? - rozmowa z Piotrem Rybickim

6 czerwca w Dzienniku Ustaw RP została opublikowana nowa ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym. Jest ona o tyle istotna, że dotyczy ona spółek giełdowych, a także ich akcjonariuszy. O tym co się zmieni, jakie to ma dla nas inwestorów znaczenie i kiedy możemy się spodziewać pierwszych efektów nowych rozwiązań porozmawialiśmy z Piotrem Rybickim z NadzórKorporacyjny.pl.

Paweł Biedrzycki: Przyznam szczerze, że w pierwszym momencie – słysząc o zmianach w ustawie o biegłych rewidentach – byłem pewien, że nie ma ona żadnego znaczenia dla inwestorów. Już wiem, że jest inaczej..

Piotr Rybicki, NadzórKorporacyjny.pl: Mówimy o „ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorcze publicznym” bo taka jest pełna jej nazwa. I rzeczywiście z ponad 300 artykułów w niej zawartych ponad 90%, a może nawet i 95% dotyczy audytorów. Owy styk z giełdą to sam fakt, że biegli badają również spółki giełdowe, a także zrewolucjonizowano funkcjonowanie komitetów audytu przy radach nadzorczych. To dwie kluczowe zmiany, zresztą wzajemnie się przenikające są dla inwestorów najważniejsze.

Czyli dużo zmian i nie tylko dla audytorów?

Dokładnie tak. Ustawa ważna dla spółek giełdowych, zarządów tych spółek, rad nadzorczych, działów prawnych, działów relacji inwestorskich, czy też szerzej – również akcjonariuszy.

Na czym polegają owe zmiany?

Fundamentalnie zmienia się – po pierwsze – sposób współpracy audytora ze spółką, a także – po drugie – sposób nadzorowania audytora i spółki z tej współpracy. Celem zmian jest bowiem wzmocnienie niezależności biegłego rewidenta w wydawanych przez niego osądach i formalnych opiniach.

A dotychczas niezależni rewidenci byli za mało niezależni?

Byli niezależni, jednakże w wyniku prac analitycznych przeprowadzonych przez Unię Europejską, związanych z oceną przyczyn kryzysu lat 2008-2009, uznano iż jedną z bolączek była zbyt mała niezależność audytora. Stąd również u nas takie zmiany.

Można zatem powiedzieć, że już za chwilę inwestorzy, a w szczególności inwestorzy indywidualni uzyskają większą pewność co do informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych spółek?

Dokładnie, aczkolwiek to „za chwilę” będzie trochę rozłożone w czasie i dotyczy tylko rynku podstawowego i innych wymienionych w ustawie tzw. jednostek zainteresowania publicznego.

21 czerwca przepisy wchodzą w życie, ale w ustawie zapisano 4 miesięczny okres dostosowania się spółek i audytorów do nowych wymogów, czyli październik 2017 roku. Na faktyczne i widoczne korzyści musimy poczekać do raportowania rocznego za 2017 rok, a więc do początku 2018 roku.

Czytają nas również przedstawiciele spółek. Co dla nich w praktyce oznacza nowa ustawa?

Pracy do wykonania jest bardzo dużo. Nawet w spółkach gdzie taki komitet już działa – naprawdę jest co robić. Począwszy od zaplanowania zmian w statucie, regulaminie rady nadzorczej czy regulaminie komitetu audytu, po stworzenie nowych regulaminów i procedur pracy komitetu audytu, aż po zmiany osobowe w składzie rad nadzorczych, aby owy komitet audytu spełniać wymogi kompetencyjne i niezależności, a także w przyszłości wykonywał swoje czynności.

Dużo tego, i jak rozumiem spółki mają na to 4 miesiące?

Dokładnie. Mogę w ciemno założyć się z Tobą o dobry obiad, że wiele spółek „zajmie się” tym tematem dopiero po wakacjach, albo i na początku października.

Co jeżeli spółka nie wypełni wszystkich wymogów?

O sposobie pracy komitetu audytu i współpracy z audytorem raportować – niezależnie – będzie i spółka i audytor. A zatem nie może spółka napisać, że spotkała się z audytorem 5 razy, a tenże audytor zakomunikować, że tylko raz. A nad całością czuwać będzie KNF. Największą potencjalną sankcją może być nałożenie kary administracyjnej na biegłego rewidenta – zakaz wykonywania badań. I jak już w wielu rozmowach kuluarowych mówiłem – biegły rewident „nie podłoży” się ani na milimetr.

Dla spółek i audytorów to rzeczywiście bat, ale dla inwestorów to dobra wiadomość.

Dlatego wszyscy inwestorzy powinni zadbać o profesjonalizację rady nadzorczych i komitetów audytu – bo to od tych ludzi, będzie zależeć jak nowe przepisy będą wdrażane i realizowane w konkretnych spółkach.

I tego wszystkim inwestorom życzę. Dziękuję za rozmowę.

Dziękuje.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost