Lista 13 spółek, które wypłacą dywidendę jeszcze w tym roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
15 wrz 2015, 07:15

Lista 13 spółek, które wypłacą dywidendę jeszcze w tym roku

Wrzesień to ostatni miesiąc, aby zakupić do swojego portfela ciekawe spółki dywidendowe, które jeszcze w tym roku podzielą się zyskiem z akcjonariuszami. Zostało ich zaledwie 13. Sprawdzamy, które proponują największą stopę dywidendy i które z nich są warte uwagi inwestorów.

13 spółek z dywidendą

Z około 200 spółek notowanych na GPW ,które chcą dzielić się zyskiem ze swoimi inwestorami dywidendy nie wypłaciło już tylko 13.

Nazwa spółkiOstatni dzień z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyOd tylu lat dywidenda jest wypłacana
BOGDANKA (LWB)2015-09-156.69%od 5 lat
EFEKT (EFK)2015-09-154.12%od 11 lat
CCC (CCC)2015-09-211.79%od 7 lat
TELL (TEL)2015-09-215.10%od 3 lat
PGE (PGE)2015-09-225.06%od 6 lat
TFONE (TFO)2015-09-233.22%od 2 lat
FASING (FSG)2015-09-244.45%od 6 lat
PROTEKTOR (PRT)2015-09-248.45%od 2 lat
ZEPAK (ZEP)2015-09-247.25%od 3 lat
MNI (MNI)2015-09-2812.00%od 1 roku
PZU (PZU)2015-09-286.85%od 6 lat
SKARBIEC (SKH)2015-09-308.69%od 1 roku
PEGAS (PGS)2015-10-143.54%od 8 lat

Tabela 1. Spółki z GPW, które podzielą się zyskiem w tym roku i jest jeszcze czas na kupno akcji z prawem do dywidendy. Dane posortowane po dacie ostatniego dnia z prawem do dywidendy. Dane z serwisu Sindicator.net.

Należy zauważyć, że na to aby załapać się na niektóre dywidendy zostało naprawdę mało czasu. Dziś (15 września 2015 r.) jest ostatni dzień kiedy można nabyć akcje z prawem do dywidendy spółek Efekt #EFK oraz Bogdanka #LWB.

Które spółki dywidendowe są najciekawsze?

Przyjrzyjmy się tylko spółkom które aktualnie mają stopę dywidendy powyżej 6% (Tabela 2).

Nazwa spółkiOstatni dzień z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyOd tylu lat dywidenda jest wypłacana
MNI (MNI)2015-09-2812.00%od 1 roku
SKARBIEC (SKH)2015-09-308.69%od 1 roku
PROTEKTOR (PRT)2015-09-248.45%od 2 lat
ZEPAK (ZEP)2015-09-247.25%od 3 lat
PZU (PZU)2015-09-286.85%od 6 lat
BOGDANKA (LWB)2015-09-156.69%od 5 lat

Tabela 2. Spółki z GPW, które podzielą się zyskiem w tym roku ze stopą dywidendy powyżej 6%. Dane posortowane po stopie dywidendy. Dane z serwisu Sindicator.net.

MNI S.A. #MNI

Wykres 1. Wykres spółki MNI wraz z trendem krótko (trend dzienny) i długo (trend tygodniowy) terminowym. Zielony – trend wzrosto
Wykres 1. Wykres spółki MNI wraz z trendem krótko (trend dzienny) i długo (trend tygodniowy) terminowym. Zielony – trend wzrostowy; czerwony – trend spadkowy.

Największą stopę dywidendy ma spółka #MNI. Jej kurs znajduje się w silnym trendzie spadkowym i jest to pierwsza dywidenda wypłacona od dłuższego czasu. Spółka wykazuje skonsolidowaną stratę, ma wysokie zadłużenie oraz budzące niepokój wartości wskaźników płynności.

Skarbiec Holding S.A. #SKH

Wykres 2. Wykres spółki SKH wraz z trendem krótko (trend dzienny) i długo (trend tygodniowy) terminowym. Zielony – trend wzrosto
Wykres 2. Wykres spółki SKH wraz z trendem krótko (trend dzienny) i długo (trend tygodniowy) terminowym. Zielony – trend wzrostowy; czerwony – trend spadkowy.

Skarbiec Holding jest to dużo ciekawsza propozycja. Jest to spółka z niskim zadłużeniem i jednocześnie wykazująca się wysoką rentownością. Wypłaca późno dywidendę, gdyż zmienił się ich okres raportowania.

Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Protektor S.A. #PRT

Wykres 3. Wykres spółki PRT wraz z trendem krótko (trend dzienny) i długo (trend tygodniowy) terminowym. Zielony – trend wzrosto
Wykres 3. Wykres spółki PRT wraz z trendem krótko (trend dzienny) i długo (trend tygodniowy) terminowym. Zielony – trend wzrostowy; czerwony – trend spadkowy.

Protektor znajduje się w silnym trendzie wzrostowym, zarówno krótko jak i długoterminowym. Poza tym ma wszystkie podstawowe wskaźniki fundamentalne na właściwym poziomie i bardzo wysoką stopę dywidendy wynoszącą 8,45%. Jest to drugi rok z rzędu, kiedy spółka podzieli się zyskiem z inwestorami. Daje więc szansę na przyzwoitą stopę zwrotu i jeszcze zysk na wzroście kursu akcji, jeśli inwestor zdecyduje się na ich kupno na dłuższy termin.

Zespół Elektrowni "Pątnów-Adamów-Konin" S.A. #ZEP

Wykres 4. Wykres spółki ZEP wraz z trendem krótko (trend dzienny) i długo (trend tygodniowy) terminowym. Zielony – trend wzrosto
Wykres 4. Wykres spółki ZEP wraz z trendem krótko (trend dzienny) i długo (trend tygodniowy) terminowym. Zielony – trend wzrostowy; czerwony – trend spadkowy.

Spółka wypłaca dywidendę od trzech lat. Niestety jej kurs jest w silnym trendzie spadkowym. Rentowność jest niemal zerowa, a wskaźniki płynności płatniczej oscylują poniżej przeciętnej.

Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. #PZU

Wykres 5. Wykres spółki PZU wraz z trendem krótko (trend dzienny) i długo (trend tygodniowy) terminowym. Zielony – trend wzrosto
Wykres 5. Wykres spółki PZU wraz z trendem krótko (trend dzienny) i długo (trend tygodniowy) terminowym. Zielony – trend wzrosto

PZU wypłaca dywidendę regularnie już szósty rok z rzędu. Daje to nadzieję na dywidendę także w przyszłych latach. Z tego powodu warto mieć tego typu spółki w portfelu długoterminowym. Poza tym po ostatniej przecenie akcji stopa dywidendy wzrosła do 6,85%. Spółka od lat utrzymuje na dobrym poziomie wskaźniki fundamentalne.

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. #LWB

Wykres 6. Wykres spółki LWB wraz z trendem krótko (trend dzienny) i długo (trend tygodniowy) terminowym. Zielony – trend wzrosto
Wykres 6. Wykres spółki LWB wraz z trendem krótko (trend dzienny) i długo (trend tygodniowy) terminowym. Zielony – trend wzrostowy; czerwony – trend spadkowy.

Spółka znajduje się w silnym trendzie spadkowym, ale właśnie zostało ogłoszone wezwanie na jej akcje po cenie 67,39 zł, co może zmniejszyć jej stopę dywidendy o około jeden punkt procentowy. Przy proponowanej cenie wezwania minimalna stopa dywidendy może wynieść 5,2%. Spółka jest rentowna od lat, wypłaca dywidendy regularnie od 5 lat, choć wskaźniki płynności płatniczej ma na niższych od prawidłowych poziomach.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost