DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na giełdach w Europie w oczekiwaniu na dane z USA | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 lip 2024, 10:17

DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na giełdach w Europie w oczekiwaniu na dane z USA

Notowania indeksów na giełdach w Europie lekko rosną w piątek, choć prawdopodobnie zakończą drugi z rzędu tydzień pod kreską. Inwestorzy czekają na popołudniowy odczyt dochodów i wydatków Amerykanów oraz deflatora PCE - preferowanej przez Fed miary inflacji.

Stoxx600 rośnie o 0,3 proc., FTSE100 zyskuje 07 proc., CAC 40 0,6 proc. nad kreską, DAX bez zmian.

EUR/USD bez większych zmian ok. 1,085.

Rentowność 10-letnich bundów rośnie o 4 pb. do 2,45 proc., a amerykańskich o 1 pb. do 4,25 proc.

Inwestorzy śledzą wyniki kwartalne spółek.

BASF zaraportował skorygowany EBIT 969 mln EUR, poniżej oczekiwanych 1,03 mld. Kurs spółki traci 2,5 proc.

Grupa Mercedes podała 19-proc. niższy EBIT rdr wobec spadku sprzedaży aut elektrycznych i osłabienia popytu w Chinach. Po ponad 1 proc. spadkach na otwarciu kurs producenta aut wyszedł tuż nad kreskę.

"To był najbardziej intensywny tydzień sezonu wynikowego - wyniki podały spółki o jednej trzeciej kapitalizacji całego rynku. Dane są zasadniczo dobre, wzrost zysków rdr wyszedł znowu na plus, ale nie wystarczyło to do poprawy sentymentu na rynku" - powiedział strateg Barclays Emmanuel Cau.

Stratedzy Morgan Stanley oceniają, że dotychczasowe wyniki europejskich spółek były pozytywne, a 21 proc. raportów netto zaskoczyło in plus. Najlepiej radzą sobie względem oczekiwań spółki farmaceutyczne, banki, telekomy.

Skala reakcji rynku jest jednak ograniczona, ze względu na obawy o perspektywy wzrostu gospodarczego i rosnące oczekiwania na cięcie stóp, co sprzyja rotacji w kierunku spółek wrażliwych na zmiany rentowności obligacji.

Agencja Bloomberg podała po otwarciu handlu w Europie, że tamtejszy regulator rozważa 10-krotną podwyżkę opłat za handel wysokich częstotliwości (HFT) do 1 juana za transakcję kupna i sprzedaży, żeby wyrównać szanse na rynku zdominowanym przez inwestorów detalicznych.

EBC podał w piątek, że długoterminowe, 3-letnie oczekiwania inflacyjne w strefie euro w czerwcu utrzymały się na poziomie 2,3 proc. sprzed miesiąca. Konsumenci w eurolandzie spodziewają się za rok inflacji na poziomie 2,8 proc., również bez zmian.

O godz. 14.30 z USA napłyną dane o wydatkach i dochodach Amerykanów za czerwiec, które zawierać będą także odczyt deflatora PCE, który stanowi dla Fed główną miarę inflacji.

Będą to ostatnie kluczowe dane przed posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej w przyszłym tygodniu. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości