Studenac, największa sieć sklepów spożywczych w Chorwacji, z nowym centrum dystrybucyjnym niedaleko Zagrzebia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 cze 2024, 11:34

Studenac, największa sieć sklepów spożywczych w Chorwacji, z nowym centrum dystrybucyjnym niedaleko Zagrzebia

Studenac, spółka z portfela funduszu Enterprise Investors i największa pod względem liczby placówek sieć sklepów spożywczych w Chorwacji, uruchomi w przyszłym roku nowoczesne centrum dystrybucyjne niedaleko stolicy kraju, Zagrzebia. Obiekt zwiększy wydajność i efektywność procesów logistycznych sieci Studenac, działającej w segmencie proximity. Nowe centrum pozwoli skrócić czas dostaw do sklepów oraz dodatkowo usprawni współpracę z dostawcami.

Nowe centrum dystrybucyjne o powierzchni około 36 500 m2 powstanie w Velika Gorica, niedaleko Zagrzebia i docelowo znajdzie w nim zatrudnienie około 500 osób.

Studenac posiada już jedno centrum dystrybucyjne w Dugopolje, w pobliżu Splitu, które wspiera magazyny przeładunkowe (typu cross-dock) w Zadarze, Dubrowniku, Pazinie, Zagrzebiu i Kutinie.

– Od momentu zmiany właściciela naszej sieci w 2018 roku, Studenac przeszedł transformację z lokalnej firmy w jednego z liderów sektora handlu detalicznego w Chorwacji – podkreśla Dragan Baškarad, członek zarządu sieci Studenac. – W ramach naszej strategii inwestujemy w dalszy rozwój sieci, by odpowiadać na oczekiwania konsumentów, którzy oczekują najwyższej jakości oraz świeżych produktów. Liczymy, że rozwiązania zastosowane w nowym centrum dystrybucyjnym przełożą się na możliwie najwyższą wydajność w całym naszym łańcuchu dostaw.

Na przestrzeni ostatnich niemal 6 lat sieć Studenac zwiększył liczbę sklepów ponad 3-krotnie, rozwijając się zarówno organicznie, jak i poprzez akwizycje. Przedstawiciele sieci widzą potencjał do dalszego rozwoju w oparciu o wypracowany unikalny format proximity.

Lokalizacja nowego centrum dystrybucyjnego w Velika Gorica zapewni dostęp do dogodnych połączeń drogowych. System zarządzania magazynem (WMS) zintegruje wszystkie operacje magazynowe, natomiast automatyczny system uzupełniania zapasu zapewni optymalny poziom zapasów w całej sieci. Planowane jest również wdrożenie rozwiązań przyjaznych dla środowiska, w tym kompleksowy system zarządzania odpadami. Ponadto na dachu obiektu zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne.

– Budowa nowego centrum dystrybucyjnego jest kolejnym ważnym krokiem w rozwoju naszego biznesu – mówi Michał Seńczuk, prezes sieci Studenac. – Zakładamy, że uruchomienie nowego centrum, planowane na drugi kwartał 2025 roku, pozwoli nam zwiększyć wydajność całego łańcucha dostaw i przyczyni się do poprawy jakości oferty produktowej w naszych sklepach. Logistyka stanowi jedną z naszych przewag konkurencyjnych i jest kluczowa w dalszym rozwoju naszej sieci w oparciu o koncept proximity – dodaje Seńczuk.

Nowe centrum dystrybucyjne sieci Studenac powstaje we współpracy z firmą z branży nieruchomości Log Expert oraz przy wsparciu konsultantów firmy Graphene Partners, specjalizującej się w usługach doradczych z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw.

O spółce:

Studenac to chorwacka sieć sklepów spożywczych, założona w 1991 roku w Omiš. Po tym, jak w 2018 roku zapoczątkowano kompleksową transformację biznesu, obejmującą liczne przejęcia i rozwój organiczny w całym kraju, Studenac stał się największą pod względem liczby placówek siecią sklepów spożywczych w Chorwacji.

Sieć Studenac to zlokalizowane blisko konsumentów sklepy, które pozwalają na szybkie i codzienne zakupy. Ma to swoje odzwierciedlanie w filozofii marki „i sitno i bitno”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „małe i ważne”.

Dzięki nieustannemu rozwojowi i innowacjom opartym na unikalnym, jednolitym formacie sklepów proximity, Studenac stał się najnowocześniejszym graczem działającym w tym segmencie chorwackiego rynku detalicznego. Z digitalizacją wpisaną w DNA firmy, Studenac jest też jednym z najszybciej rosnących graczy w rozwijającym się chorwackim sektorze spożywczym. W ciągu ostatnich sześciu lat Studenac rozszerzył swoją sieć o ponad 1 000 sklepów, przeprowadzając w tym czasie osiem znaczących akwizycji obejmujących ponad 650 placówek oraz otwierając prawie 400 nowych sklepów.

Na koniec 2023 roku, Studenac zarządzał ponad 1 250 sklepami w całej Chorwacji i zatrudniał ponad 6 000 pracowników. Sieć posiada ugruntowaną pozycję wśród lokalnych społeczności, skupionych zarówno wokół dużych ośrodków miejskich, takich jak Zagrzeb i Split, jak i na obszarach wiejskich o mniejszej gęstości zaludnienia.

Od 2018 roku Studenac należy do funduszu zarządzanego przez Enterprise Investors, jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło: Spółka, #STUDENAC

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost