Za nami XV edycja Kongresu Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych SEG | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 cze 2024, 09:56

Za nami XV edycja Kongresu Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych SEG

W dniach 4-5 czerwca br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbyła się XV edycja Kongresu Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych SEG. Podczas spotkania działów IR poruszone zostały tematy dotyczące: nowych wymogów regulacyjnych, w tym MAR, nowych możliwości pozyskania kapitału, niegiełdowych usług KDPW dla emitentów, zrównoważonego rozwoju i raportowania zgodnie z ESRS, współpracy z biegłym rewidentem, wspierania płynności, komunikacji z inwestorami instytucjonalnymi, oczekiwań inwestorów indywidualnych względem spółki.

Pierwszy dzień Kongresu wypełniły trzy bloki dyskusyjne, podzielone na kilka mniejszych rozmów eksperckich. Podczas pierwszej z nich, zatytułowanej „regulacyjna oś czasu” Robert Wąchała (Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) i dr Mirosław Kachniewski (Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) rozmawiali o nowych wymogach, dalszych pracach regulacyjnych oraz najważniejszych wyzwaniach związanych z ciągłymi zmianami.

Druga dyskusja dotyczyła MAR w wersji „starej” i nowej. Z rozmowy dr Mirosława Kachniewskiego (Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) oraz Marcina Marczuka (Radca Prawny, Partner Zarządzający, KMD.Legal ) uczestnicy dowiedzieli się co się zmieni w związku z Listing Act, jak żyć z tymi przepisami, które się nie zmienią oraz o starych wymogach w nowym kontekście.

Kolejna debata została poświęcona nowym możliwościom pozyskiwania kapitału. W tej części Robert Wąchała (Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) w rozmowie z Łukaszem Świątkiem (Adwokat, Starszy Prawnik, Kancelaria act BSWW legal & tax) oraz Piotrem Wojnarem (Adwokat, Partner Zarządzający, Kancelaria act BSWW legal & tax ) opowiedzieli o nowych wyjątkach prospektowych, emisjach bezprospektowych oraz o tym jak pisać dokument ofertowy dla inwestorów.

Następna dyskusja panelowa poświęcona była „niegiełdowym” usługom KDPW dla emitentów. Robert Wąchała (Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) oraz Sławomir Zając (Dyrektor Repozytorium Transakcji, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych ) przybliżyli słuchaczom usługę raportowania (repozytorium transakcji EMIR, ARM, zobowiązania emitentów, nadawaniu kodów (kody ISIN, kody LEI) oraz opowiedzieli o portalu danych.

Po krótkiej przerwie rozpoczął się panel o tematyce zrównoważonego rozwoju. W trakcie tej dyskusji Magdalena Raczek-Kołodyńska (Wiceprezeska Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) oraz Piotr Biernacki (Przewodniczący Komitetu Zrównoważonego Rozwoju SEG) dokonali przeglądu regulacji dot. zrównoważonego rozwoju z perspektywy inwestorów, banków i klientów.

Następnie eksperci zastanawiali się, czy informacje z obszarów ESG mogą byćinformacją poufną. Małgorzata Szewc (Wiceprezeska Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) w rozmowie z Piotrem Kowalikiem (Prawnik na stanowisku Of Counsel w zespole rynków kapitałowych i M&A, Eversheds Sutherland) przybliżyli słuchaczom moment identyfikacji informacji dot. kwestii zrównoważonego rozwoju jako informacji poufnej, możliwości opóźnienia publikacji oraz wpływ audytu na znaczenie informacji poufnej.

Następnie, dalej w temacie wymogów sprawozdawczości, Małgorzata Szewc (Wiceprezeska Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) oraz Janusz Krystosiak (Dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich, KGHM Polska Miedź) opowiedzieli o przygotowaniu spółki do raportowania zgodnie z ESRS. Eksperci rozmawiali o badaniu istotności, identyfikacji łańcucha wartości oraz dialogu z grupą kapitałową.

Kolejna sesja dotyczyła współpracy z biegłym rewidentem. Magdalena Raczek-Kołodyńska (Wiceprezeska Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) i Paweł Zaczyński (Associate Partner, Biegły Rewident, Grant Thornton) przedstawili schemat współpracy z biegłym rewidentem począwszy od procesu wyboru, przez przebieg badania, na niezbędnej dokumentacji kończąc.

Po kolejnej przerwie rozpoczął się ostatni blok tematyczny, w którym na początku eksperci opowiedzieli o wspieraniu płynności. Robert Wąchała (Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) w rozmowie z Izabelą Olszewską (Członek Zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie) poruszyli kwestię działań komunikacyjnych, przynależności do indeksów oraz pokrycia analitycznego.

„GPW podejmuje szereg działań wspierających płynność i efektywność rynku finansowego. Głównym celem jest pozyskiwanie szerokiego grona uczestników rynku oraz zwiększanie płynności papierów wartościowych. Kluczowym elementem tych działań jest obecność animatorów rynku, którzy redukują ryzyko zmienności cen i wąskich spreadów cenowych, co obniża koszty transakcyjne i ułatwia zawieranie transakcji po cenach rynkowych.

Wysoka płynność akcji determinuje pozycję spółki w indeksach giełdowych, takich jak WIG20 czy mWIG40. Obecność w tych indeksach zwiększa widoczność i rozpoznawalność spółki wśród inwestorów, co może prowadzić do wzrostu popytu na akcje. Dodatkowo, szersze pokrycie analityczne i możliwość emisji instrumentów pochodnych na akcje spółki, przyczyniają się do zwiększenia zainteresowania inwestorów oraz stabilizacji popytu na akcje.

GPW wspiera również spółki o niższej płynności poprzez Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego (PWPA), finansując raporty analityczne przygotowywane przez wyspecjalizowane biura maklerskie. Dzięki temu zwiększa się dostępność rzetelnych analiz, co poprawia przepływ informacji na rynku i przyczynia się do wzrostu obrotów i liczby transakcji. Wszystkie te działania wspierają płynność i efektywność rynku kapitałowego, ułatwiając inwestorom podejmowanie decyzji inwestycyjnych.” – mówiła Izabela Olszewska, Członek Zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Następnie poruszona została tematyka komunikacji z inwestorami instytucjonalnymi. Małgorzata Szewc (Wiceprezeska Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) w rozmowie z Krzysztofem Kamińskim (CFA, DI CFA Certificate in ESG Investing, Członek Zarządu, Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych) zdradzili słuchaczom jak zainteresować inwestora, jakie są najważniejsze rodzaje danych oraz najlepsze sposoby komunikacji.

W kolejnej części wyjaśnione zostało, czego od spółki oczekują inwestorzy indywidualni. Magdalena Raczek-Kołodyńska (Wiceprezeska Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) w rozmowie z Piotrem Cieślakiem (Dyrektor Zarządzający, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych) przedstawili profil inwestora indywidualnego, preferowany profil emitenta oraz sposoby komunikacji.

Część merytoryczną pierwszego dnia Kongresu zamknął temat relacji z mediami. Dr Mirosław Kachniewski (Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) w rozmowie z Piotrem Rożkiem (Redaktor Naczelny, PAP Biznes) opowiedzieli uczestnikom kiedy media interesują się spółką, co zrobić aby media chciały o nas pisać oraz przybliżyli praktyczne przykłady.

Program drugiego dnia Kongresu wypełniły praktyczne warsztaty dotyczące m. in zagadnień takich jak:

- Zakres przeglądu procedur wewnętrznych Emitenta po zmianach MAR wynikających z Listing Act

- Usługi KDPW dla emitentów – korzyści ze współpracy z KDPW

- Proces badania istotności – case study

- Rola płynności na rynku kapitałowym – perspektywy różnych uczestników rynku

- Współpraca z biegłym rewidentem

Dwudniowe spotkanie zamknęła dyskusja panelowa pt. „Zarządzanie sytuacją kryzysową”, podczas której dr Mirosław Kachniewski (Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych), Magda Kołodziejczyk (Prezes Zarządu, M+G), Małgorzata Szewc (Wiceprezeska Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) oraz Robert Wąchała (Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) omówili kwestie przygotowania spółki na czarną godzinę, działań informacyjnych oraz działań w sferze realnej jakie należy podjąć.

Organizatorem Kongresu było Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Partnerami wydarzenia byli: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych jako Partnerzy Instytucjonalni, Grant Thornton, KGHM Polska Miedź i Królikowski Marczuk Dyl Adwokaci i Radcowie Prawni jako Partnerzy, Unicomp-WZA jako Partner Technologiczny oraz act Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Partnerzy. Adwokaci, Radcowie Prawni i Doradcy Podatkowi sp. p. jako Patron.

Szczegółowe informacje dotyczące XV Kongresu Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych SEG są dostępne na stronie https://seg.org.pl/

Źródło: Spółka

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost