DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach indeksy rosną | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 cze 2024, 09:35

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach indeksy rosną

Na europejskich giełdach indeksy rosną w trakcie sesji. Na rynkach widać poprawę sentymentu po słabym poniedziałkowym handlu. Inwestorzy przygotowują się do odczytu CPI w USA i decyzji Fed w środę. Na rynku walutowym USD zyskuje do JPY - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,18 proc. Najmocniej zwyżkuje branża sprzedawców detalicznych i bardziej defensywne sektory, m.in. spółki użyteczności publicznej i producenci towarów konsumpcyjnych,

FTSE 100 rośnie o 0,36 proc.

CAC 40 zwyżkuje o 0,38 proc.

DAX idzie w górę o 0,13 proc.

Bioarctic traci 3,5 proc. po poparciu amerykańskiej FDA dla leku na Alzheimera produkowanego przez rywalizującą z Bioarctic firmę.

Atos zniżkuje o 5 proc. po wyborze Onepoint do zastosowania planu ratunkowego.

UCB SA zyskuje 4,2 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki do "neutralnie" z "niedoważaj" przez analityków JPMorgan.

Firstgroup rośnie o 4,4 proc. Roczny zysk i dywidenda tego przewoźnika autobusowego i kolejowego okazały się wyższe od oczekiwań.

Oxford Instruments zwyżkuje o 8,5 proc. po podaniu pozytywnych danych finansowych i informacji o reorganizacji.

Inwestorzy oczekują na publikację w środę danych o inflacji w USA i ogłoszenie decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych.

Eksperci z Wall Street - od JPMorgan Chase & Co. po Citigroup Inc. - ostrzegają graczy, aby przygotowali się na potencjalny wstrząs na rynkach akcji po danych o CPI i decyzji Fed.

Na rynkach powszechnie oczekuje się, że Fed utrzyma na tym posiedzeniu stopy procentowe bez zmian, jednak prognoza dla stóp procentowych jest bardziej niepewna.

Ponad 40 proc. ankietowanych ekonomistów spodziewa się, że Fed zasygnalizuje 2 obniżki stóp procentowych w tym roku. Podobna liczba ocenia, że decydenci z amerykańskiego banku centralnego wskażą jedynie na jedną obniżkę kosztu pieniądza lub wręcz zasygnalizują brak cięć.

Tymczasem analitycy Citigroup mają dobre informacje dla europejskich inwestorów: wskaźniki w regionie osiągną nowe rekordowe poziomy.

Do połowy 2025 r. benchmarkowy Stoxx Europe 600 może osiągnąć poziom 580 pkt. (obecnie to 522,16 pkt.) ustanawiając nowy rekord.

"Poprawa w gospodarce strefy euro i ciągłe poprawy EPS powinny w większym stopniu sprzyjać umocnieniu rajdu na rynkach akcji" - piszą w nocie analitycy Citigroup Global Markets Ltd., w tym Beata Manthey.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 157,30 za 1 USD, niżej o 0,2 proc.

Euro jest po 1,0768 USD, stabilnie.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,46 proc., niżej o 1 pb.

Złoto w transakcjach spot zniżkuje o 0,5 proc. do 2.298,54 USD za uncję.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,10 proc. do 77,66 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkuje o 0,09 proc. do 81,56 USD. (PAP Biznes)

aj/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost