DZIEŃ NA GPW: Notowania przeważnie z małą zmiennością; CD Projekt rośnie o 2,2 proc. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 cze 2024, 11:02

DZIEŃ NA GPW: Notowania przeważnie z małą zmiennością; CD Projekt rośnie o 2,2 proc.

Główne indeksy oscylują wokół poziomów odniesienia; indeks WIG20 nieznacznie spada, a wskaźnik mWIG40 traci 0,7 proc. Indeks małych spółek sWIG80 znajduje się lekko poniżej poziomu odniesienia. Zmiany kursów wśród blue chipów są niewielkie i w większości nie przekraczają 1 proc. Jednym z wyjątków jest CD Projekt, który zwyżkuje o 2,2 proc.

Około godziny 10:50 WIG20 zniżkuje o 0,2 proc. wynosi 2.424 pkt., a WIG spada o 0,3 proc. do 84.622 pkt. mWIG40 wynosi 6.473 pkt., a sWIG80 idzie w dół o 0,03 proc. do 24.554 pkt.

Obroty w indeksie WIG wynoszą 163 mln zł.

WIG20 spada z przerwami od trzeciej dekady maja i od tamtego czasu stracił około 6 proc. W tracie sesji 20 maja indeks blue chipów sięgnął poziomu 2.600 pkt., natomiast podczas sesji 10 czerwca spadł do ok. 2.401 pkt.

Zdaniem Adama Stańczaka, analityka DM BOŚ, przed rynkiem otwiera się szansa na szukanie konsolidacji w przedziale 2.600-2.400 pkt. dla WIG20 albo ataku na linię prowadzącą lokalną falę spadkową, której przełamanie sprzyjałoby pozycjonowaniu się graczy pod zakończenie korekty.

"Ryzykiem dla rynku jest jednak postawa giełd bazowych, które muszą wycenić konsekwencje wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz możliwość korekty na Wall Street, gdzie rynek skrajnie przechylił się w stronę spółek technologicznych. Ponadto, lokalne apetyty wzrostowe muszą brać pod uwagę fakt, iż w bieżącym tygodniu centrum uwagi pozostaje skupione na środzie, która przyniesie najnowsze odczyty inflacji CPI w USA oraz efekty czerwcowego posiedzenia władz monetarnych amerykańskiego banku centralnego" - napisał Adam Stańczak w komentarzu.

W środę Rezerwa Federalna podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w USA. Rynek nie spodziewa się zmiany stóp, uwaga skupiona będzie na konferencji prezesa Fedu Jerome’a Powella.

Podczas wtorkowej sesji, wśród spółek grupowanych w indeksie WIG20 zmiany kursów są niewielkie i w większości nie przekraczają jednego procenta. Wyjątkiem jest CD Projekt, który zwyżkuje o 2,2 proc. CD Projekt rośnie z przerwami od 3 czerwca i od tamtego dnia do poniedziałkowego zamknięcia zyskał ok. 2,8 proc.

Akcje JSW drożeją o 0,4 proc.

Dla JSW wtorek jest drugą wzrostową sesją. W poniedziałek kurs akcji spółki zwyżkował o 6,43 proc. Jest to jednak za mało, by nadrobić wcześniejsze silne spadki. JSW traciła po kilka procent na trzech sesjach z rzędu, od 5 do 7 czerwca i w tym czasie jej akcje zostały przecenione o około 14 proc. Spadek rozpoczął się z poziomu 29,30 zł, a obecnie za papiery spółki inwestorzy płacą 27,09 zł.

Na przeciwległym biegunie znajduje się KGHM, które spada o 1,3 proc.

We wtorek jednym z najsłabszych sektorów na GPW jest energetyka. PGE traci 0,9 proc., Enea idzie w dół o 2,4 proc., a Tauron spada o 1,7 proc.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta.

Nowe przepisy wprowadzają m.in. bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także w okresie II półrocza br. cenę maksymalną za energię elektryczną. Ustawa zakłada ponadto wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r., na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz na poziomie 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Z indeksów sektorowych najmocniej rośnie WIG Media. Wskaźnik zyskuje 1 proc., głównie dzięki zwyżce Wirtualnej Polski (+1,8 proc.) i Grupy Pracuj (+ 0,5 proc.). Spółki te mają łącznie niemal 80 proc. udziału w indeksie. Ponadto, rosną m. in.: Agora (+0,2 proc.), Kino Polska (+0,8 proc.) i PMPG (+4,3 proc.). Traci natomiast ATM Grupa (-0,5 proc.).

Na szerokim rynku najmocniej rośnie Rafako, o 12,4 proc.

Rada nadzorcza Rafako powołała do zarządu Macieja Stańczuka i powierzyła mu pełnienie obowiązków prezesa, a z zarządu odwołała pełniącego tę funkcję Roberta.

Mirbud poinformował, że rozpoczyna proces book-buildingu na subskrypcję prywatną do 18.348.800 akcji serii L. Cena emisyjna zostanie ustalona przez zarząd, przede wszystkim, w oparciu o wyniki procesu book-buildingu.

Akcje Mirbudu drożeją o 2,5 proc.

Fabrity Holding w strategii na lata 2024-2026 zakłada średnioroczną dynamikę wzrostu przychodów na poziomie 12-20 proc. oraz rentowność EBIT na poziomie 10-12,5 proc. Fabrity chce poszerzyć ofertę i kompetencje dzięki przejęciom, nie planuje zmian w polityce dywidendowej.

Kurs Fabrity Holding nie zmienia się wobec poniedziałkowego zamknięcia. (PAP Biznes)

pam/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost