Czerwcowe aukcje sztuki. Będzie można licytować Malczewskiego, Podkowińskiego czy Gierymskiego

Czerwcowe aukcje sztuki. Będzie można licytować Malczewskiego, Podkowińskiego czy Gierymskiego

Czerwiec na rynku sztuki przyniesie wiele ciekawych wydarzeń. Nabyć będzie można rzadko spotykane płótna Podkowińskiego i Gierymskiego czy Jacka Malczewskiego. Pojawią się również dzieła Kossaków i szkice Matejki. Z kolei do 13 czerwca trwa licytacja jednego obiektu, obrazu „RŚ” Zdzisława Beksińskiego.

Przed wami najciekawsze czerwcowe aukcje sztuki. Zapowiadają się spore emocje, ponieważ wylicytować będzie można „U źródła prawdy” Jacka Malczewskiego, którego estymacja sięga 7 mln zł. Przypomnijmy, że dwa lata temu „Rzeczywistość tego samego autora została sprzedana za 17 mln zł (bez opłat aukcyjnych). Co jeszcze? Pojawią się płótna rzadko spotykanych Aleksandra Gierymskiego i Władysława Podkowińskiego. Nabyć będzie można klasyków awangardy z Romanem Opałką, Stefanem Gierowskim czy Stanisławem Fijałkowskim na czele. Ciekawa jest trwająca oferta jednego dzieła Zdzisława Beksińskiego. 

Zobacz także: Fotografia kolekcjonerska zyskuje na popularności. To inwestycja w sztukę dostępna dla szerszego grona odbiorców

Podkowiński, Malczewski, Gierymski, czego chcieć więcej

W domu aukcyjnym DESA Unicum, jak zwykle wiele się dzieje. Warto wiedzieć o tym, że sporo licytacji poprzedzone jest wystawami czasowymi, na których można zobaczyć przedmioty aukcji, nawet jeśli nie możemy sobie na nie pozwolić.

Na początek coś lekkiego. Dziś, 4 czerwca o 19 obędzie się finał licytacji autorów Sztuki Młodej, a tam wiele ciekawych propozycji, np. dyptyk Adama Wojciechowskiego „Moje Przestrzenie 5”. W oko wpada również przepiękny „Pejzaż Wiślany LXXXVI” Jagody Kaczmarczyk-Hudzik. Chętnym na coś nieoczywistego z pewnością spodoba się dyptyk Michaliny Pawlak „Słone końcówki słodkich chwil”. Mnie samej bardzo podoba się „Toń przejrzysta” Aleksandra Yasina oraz „Białe wieżowce” Tomasza Bartelika. Oferta większości z 80 obiektów oscyluje wokół 1500 tys. zł.

sztuka młoda

Źródło: DESA Unicum

Z kolei 6 czerwca odbędzie się ciekawe wydarzenie. Projekt Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora. Oferta została stworzona we współpracy z reżyserem takich filmów jak Boże Ciało, Sala samobójców czy Powstanie Warszawskie. W ofercie znalazły się dzieła Magdaleny Abakanowicz, Zdzisława Nitka, Moniki Drożyńskiej czy Sylwestra Ambroziaka. Nie pomylę się chyba, twierdząc, że widzę pewien powtarzalny, nieoczywisty i momentami mroczny styl obrazów, który możemy również odnaleźć w filmach Jana Komasy.

Ciekawie zapowiada się aukcja Peach Fuzz (według Pantone kolor roku 2024). Nabyć będzie można „Sterczyki” Dwurnika. Ale nie tylko, licytować można pracę Piotra Uklańskiego, Rafała Bujnowskiego czy Marka Sobczyka. Nie zabraknie form przestrzennych, np. prac Filomeny Smolnej, która jest jedną z niewielu polskich artystek pracujących z gorącym szkłem.

peach fuzz

Źródło: DESA Unicum

Czerwcowa odsłona aukcji Sztuka dawna. XIX wiek, modernizm, międzywojnie obfituje w polskich impresjonistów, wśród nich będzie „Widok Paryża” Aleksandra Gierymskiego, „Odpoczynek w ogrodzie” Władysława Podkowińskiego – a warto wspomnieć, że dzieła tych artystów nie są codziennością na aukcjach. Z pewnością wiele emocji wzbudzą płótna Jacka Malczewskiego, w tym „U źródła prawdy” (estymacja 4-7 mln zł). Warto wspomnieć, że w 2022 r. obraz „Rzeczywistość” tego autora została wylicytowana w DESIE za 17 mln zł (bez opłat aukcyjnych).

sztuka dawna desa

Źródło: DESA Unicum

Pod koniec czerwca finał będzie mieć aukcja tzw. klasyków awangardy po 1945 r. Tutaj oczywiście takie nazwiska, jak Aleksandra Jachtoma, Teresa Panasiuk, Stanisław Fijałkowski czy Roman Opałka.

Z kolei w krakowskim oddziale DESA 15 czerwca odbędzie się aukcja „Sztuka Dawna i Współczesna – malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, rzemiosło”. Licytować będzie można piękne, sielskie pejzaże, Petiaka, Edwarda Wieczorka, czy Hentyka Sajdaka. Oko przykuwają również liczne portrety, w tym portrety mężczyzn Aleksandra Kotsisa, „Portret matki” Josefa Huttary, czyli „Lirnik” Józefa Józefowicza.

Co jeszcze w świecie sztuki

W Polski Domu Aukcyjnym w Krakowie 6 czerwca dobędzie się aukcja Sztuki Dawnej. Wśród prezentowanych obrazów znajdziemy paryskie widoki Alfonsa Karpińskiego, ułanów Wojciecha Kossaka, akwarele Julianna Fałata, czy szkice Jana Matejki. Pojawią się również akwarele Stanisława Noakowskiego. I piękne, klimatyczne szkice Wiktora Zina.

polski dom aukcyjny kraków

Źródło: artinfo.pl

Do 12 czerwca trwa aukcja Picasso i Mistrzowie II, w trakcie której trwania można licytować liczne litografie Pabla Picassa, każda z sygnaturą wydawcy, informacją o nakładzie (każdy egzemplarz jest numerowany). Oryginały wielu z odbitek były wystawiane w Europie, przez Japonię, po USA i Australię. Nabyć można również litografie Albrechta DURERA

Z kolei, w Pałacu Królewskim w Wilanowie odbędzie się Wielka Aukcja Charytatywna Top Charity 2024 (wstęp za zaproszeniami). Wśród obrazów, które będą licytowane znalazły się „Akt siedzący” Wojciecha Fangora, ciekawa praca Igora Dobrowolskiego z cyklu Tyrannical Side, wykonana z wielu różnych materiałów. Pojawią się także obiekty przestrzenne, w tym „Anatomia” Magdaleny Abakanowicz, czy „Torso alato” Igora Mitoraja.

aukcja charytatywna

Źródło: artinfo.pl

Dla fanów twórczości Zdzisława Beksińskiego, ważną informacją jest aukcja jednego obiektu, właśnie wspomnianego artysty. Finał aukcji odbędzie się 13 czerwca o 21. Przedmiotem aukcji jest obraz w technice olejnej na płycie, pt. „RŚ”, który powstał w 2003 r. Estymacja sięga 600 tys. zł, aktualna cena to 180 tys. zł.

Zdzisław Beksiński

Źródło: artinfo.pl

Zobacz także: Rynek inwestycyjny sztuki w Polsce wchodzi w fazę dojrzałości. Roczny obrót z aukcji sztuki wyniósł blisko 368 mln zł

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost