Dzień sądu! Początek krachu albo punkt zwrotny na rynku rosyjskim | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
28 lis 2014, 00:01

Dzień sądu! Początek krachu albo punkt zwrotny na rynku rosyjskim

Dobre dane o wzrośnie gospodarczym w USA oraz deklaracja ECB, że uruchomiony zostanie europejski odpowiednik programu #QE3, nie powstrzymały spadków cen ropy. Wszystkiemu winna jest dzisiejsza decyzja OPEC, o nie zmniejszaniu produkcji czarnego złota. Spowodowała ona mocną wyprzedaż na tym rynku. Wykresy ropy, rentowności obligacji rosyjskich, indeksu #RTS oraz kursu #USDRUB sugerują, że znaleźliśmy się w kluczowym momencie rynkowym. W momencie, w którym albo rozpocznie się krach, albo wyznaczony zostanie długoterminowy dołek.

Ropa i RTS najniżej od 2009 roku

Wykres 1: Ropa (góra), RTS (dół), lata 2007 - 2014.
Wykres 1: Ropa (góra), RTS (dół), lata 2007 - 2014.

Jak ważna dla rosyjskiej giełdy jest cena ropy najlepiej pokazuje Wykres 1. Korelacja pomiędzy obydwoma rynkami jest niezwykle silna. W tym momencie, zarówno #Ropa, jak i rosyjski indeks #RTS znalazły się na najniższych poziomach od 2009 roku.

Obligacje i rubel na minimach

Z drugiej strony zarówno kurs Rubla jak i cena rosyjskich obligacji mocno spadła.

Wykres 2: Kurs USDRUB (góra), Rentowność rosyjskich obligacji 10 lat (dół), lata 2012 - 2014.
Wykres 2: Kurs USDRUB (góra), Rentowność rosyjskich obligacji 10 lat (dół), lata 2012 - 2014.

Jak widać na Wykresie 2, sektor finansowy tj. kurs rosyjskiej waluty w stosunku do dolara oraz rentowność tamtejszych obligacji 10-letnich odnotowuje historyczne maksima.

Dywergencje ostatnią nadzieją dla Rosjan

W takich momentach jak ten, zawsze pojawiają się na rynku „odważni” inwestorzy, którzy próbują kupić dołek. Zazwyczaj objawia się to dywergencjami pomiędzy poszczególnymi rynkami. Nie inaczej jest i tym razem.

Wykres 3: RTS (góra), USDRUB (dół), rok 2014.
Wykres 3: RTS (góra), USDRUB (dół), rok 2014.

Obecnie, zarówno indeks #RTS jak i kurs #USDRUB nie przełamał swoich ekstremów z początku listopada. Pomimo, że zarówno ropa jak i rentowność rosyjskich obligacji analogiczne ekstrema pokonała. To oznacza, że ktoś próbuje kupić dołek na giełdzie w Rosji i w najbliższym czasie przekonamy się, czy są to na tyle "silne ręce" aby na rynku nastąpił zwrot. Jeżeli wspomniany inwestor uzna, że się pomylił i zacznie sprzedawać zebrane akcje, to na rynku rozpocznie się panika. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić już w piątek, odliczanie trwa.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost