Sytuacja na GPW jest umiarkowanie pozytywna. Wnioski z raportu „IPO Index Poland” DM Navigator
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
04 cze 2024, 10:52

Sytuacja na GPW jest umiarkowanie pozytywna. Wnioski z raportu „IPO Index Poland” DM Navigator

Polska giełda jest wciąż bardzo dobrą alternatywą do lokowania środków w obligacje i lokaty. Mimo wzrostów, pozostajemy relatywnie tanim rynkiem. Jednak nadal brakuje dużych ofert publicznych i debiutów na rynku głównym. Przedstawiamy wnioski z raportu „IPO Index Poland” - podsumowanie 1Q 2024.

Cykliczny raport „IPO Index Poland” od DM Navigator to kompleksowa analiza sytuacji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), obejmująca zarówno Główny Rynek GPW, jak i NewConnect. Raport skupia się na transakcjach IPO, SPO oraz ABB oraz dostarcza szczegółowych danych i komentarzy ekspertów, takich jak specjaliści z DM Navigator, Quercus TFI, TOTAL FIZ i innych.

Zobacz także: Dobre perspektywy dla IPO na GPW w 2024 r. - wyniki raportu „IPO Index Poland” DM Navigator

Polska giełda jest tania

Sytuacja na rynku akcji w Polsce jest obecnie umiarkowanie pozytywna, jak twierdzi Konrad Łapiński, zarządzający funduszem TOTAL FIZ. Wskazuje on, że "notowania na polskiej giełdzie, patrząc stricte wskaźnikowo, są umiarkowanie tanie". Główne indeksy, takie jak WIG, znajdują się w trendzie wzrostowym, co zdaniem Łapińskiego sugeruje, że "akcje stanowią atrakcyjną formę lokowania i inwestowania" w perspektywie krótkoterminowej, czyli w ciągu najbliższego kwartału lub dwóch.

„Co warto zaznaczyć, sytuacja makro nie pogarsza się, a można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że się poprawia. Zatem można powiedzieć, że akcje stanowią atrakcyjną formę lokowania i inwestowania i w takiej krótszej perspektywie, kwartał lub dwa, wydaje się, że jest to miejsce, w którym należy być” – podkreśla Łapiński.

Łapiński zauważa również, że obligacje i depozyty nie stanowią konkurencyjnej alternatywy dla rynku akcji, głównie ze względu na "widmo inflacji", które wciąż jest realne. Długoterminowo, akcje wydają się bardziej atrakcyjną opcją dla lokowania kapitału.

Kapitalizacja na GPW jest obecnie na rekordowych poziomach, lecz wskaźniki ceny do zysku pokazują wciąż dość niski poziom wyceny aktywów w stosunku do generowanej gotówki przez spółki z rynku głównego.

Kapitalizacja na GPW

Źródło: raport „IPO Index Poland Podsumowanie 1Q 2024”

Według Konrada Łapińskiego, zarządzającego funduszem TOTAL FIZ, nastawienie do rynku można uznać za umiarkowanie pozytywne. Łapiński zwraca uwagę na relatywnie niskie poziomy ceny do zysku.

Wskaźnik C_Z dla GPW

Źródło: raport „IPO Index Poland Podsumowanie 1Q 2024”

„To wiąże się, z tym że przez 8 lat była władza, która nie była specjalnie lubiana przez inwestorów międzynarodowych. Efekt tego jest taki, że teraz mamy hossę, bo doczekaliśmy się sytuacji, że nasza władza nie jest postrzegana jako czynnik ryzyka. Sytuacja jest bardzo komfortowa” – wyjaśnia Łapiński.

Jednak debiutów brak

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) ciągle brakuje pierwotnych ofert publicznych IPO i tym samym debiutów nowych, dużych podmiotów, mimo że warunki rynkowe zaczynają powoli sprzyjać nowym ofertom publicznym. Niemniej jednak, sytuacja na rynku IPO jest obecnie niekorzystna, co wynika z kilku kluczowych czynników.

Jednym z głównych problemów jest brak napływu kapitału do funduszy akcyjnych, mimo że rynek akcji jest w trendzie wzrostowym. Łapiński zauważa, że "rynek IPO praktycznie nie istnieje" między innymi ze względu na niedostateczne napływy do funduszy, co z kolei obniża popyt funduszy na potencjalne oferty akcji.

Drugim istotnym czynnikiem są nadmierne regulacje dotyczące działalności dystrybutorów funduszy akcyjnych, które według Łapińskiego, nadmiernie ograniczają komunikację z potencjalnymi klientami.

„Dlaczego nie ma napływu do funduszy akcyjnych - to złe regulacje dotyczące tego, jak mogą działać dystrybutorzy funduszy akcyjnych. W mojej subiektywnej ocenie nadmiernie ostrożne komunikowanie się z potencjalnymi klientami, którym akurat fundusze akcyjne pasują. To trochę przypomina drogę ekspresową, na której regulator ustawi ograniczenie do 20 km/h. Z jednej strony super, bo nie mamy wypadków, ale z drugiej strony nie po to budujemy autostrady, żeby nakładać takie ograniczenia” – wyjaśnia Łapiński.

IPO na GPW

Źródło: raport „IPO Index Poland Podsumowanie 1Q 2024”

Łapiński podkreśla, że przeregulowanie rynku jest kolejną barierą, która zniechęca spółki do przeprowadzania ofert publicznych. Firmy obawiają się licznych wymogów regulacyjnych, które muszą spełnić, co często sprawia, że rezygnują z debiutu na GPW. Jak stwierdza Łapiński, "jeżeli firmy widzą, ile muszą regulacji spełnić, to po prostu w to nie wchodzą". W rezultacie, mimo sprzyjających warunków rynkowych, brakuje nowych debiutów, co mogłoby potencjalnie ożywić polski rynek kapitałowy.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu „IPO Index Poland” DM Navigator 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost