Druga szczepionka na COVID19 od spółki Moderna pompuje optymizm na giełdach
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
16 lis 2020, 14:15

Moderna chwali się, że ma drugą szczepionkę na koronawirusa i pompuje optymizm na giełdach

Amerykańska firma Moderna zapewniła dziś, że ma szczepionkę na koronawirusa. I że jej szczepionka, w odróżnieniu od szczepionki Pfizera, może być przechowywana w standardowej zamrażarce przy temperaturze od -2 do -8 stopni poniżej zera.

„Mamy szczepionkę, która zatrzyma pandemię COVID-19” – powiedział dziś prezes firmy Moderna Stephen Hoge. „Skuteczność naszej szczepionki wynosi 94,5%” - pochwalił się. Przypomnijmy, że przed tygodniem euforię na giełdach (ale chwilową) wywołała informacja, że szczepionkę o skuteczności 90% przygotował koncern Pfizer.

Szczepionka zdatna do przechowywania w zwykłej lodówce

Szczepionka firmy Moderna ma ponoć przewagę nad szczepionką Pfizera nie tylko w stopniu skuteczności, ale też w kwestii przechowywania. Pfizer mówił, że jego szczepionka musi być przechowywana w bardzo niskiej temperaturze około -80 st. C., co rodzi np. problemy z transportem. Szczepionka Pfizera może być przechowywana ledwie 15 dni.

Tymczasem szczepionka Moderny może być przechowywana w temperaturze od -2 do -8 st. C., czyli w zwykłej zamrażarce. A jeśli obniżymy temperaturę do -20 stopni, to szczepionka ta może leżeć w lodówce nawet miesięcy. Moderna spodziewa się uzyskać pozwolenie od władz USA na dystrybucję szczepionki w najbliższych tygodniach.

„Wiadomości napływające ze spółki Moderna dają wielką nadzieję. Wygląda na to, że w nadchodzących miesiącach świat będzie miał do wyboru kilka szczepionek” – powiedział prof. Peter Openshaw, immunolog z Imperial College London, cytowany przez portal Market Screener.

Przypomnijmy, że Moderna otrzymała 1 mld USD od rządu USA na poszukiwanie szczepionki i podpisała z nim umowę opiewającą na 1,5 mld USD na dostawę 100 mln dawek. Rząd USA ma prawo domówienia 400 mln dawek w trybie pilnym. Moderna ocenia, że w 2021 roku może wyprodukować od 500 mln do 1 mld dawek.

Zobacz także: Pfizer twierdzi, że znalazł szczepionkę na koronawirusa. Euforia na giełdach, ropa drożeje jak szalona

Jest optymizm, nie ma euforii

Wiadomość o kolejnej szczepionce wywołała oczywiście wzrost wyceny spółki Moderna oraz falę optymizmu na giełdach. Kurs akcji spółki Moderna w notowaniach przedsesyjnych rośnie dziś o +9,1%. Po pojawieniu się informacji od spółki światowe indeksy podskoczyły na północ, ale reakcja nie jest tak euforyczna, jak przed tygodniem, gdy informację o szczepionce podał koncern Pfizer.

Notowania głównych indeksów europejskich o 13:45

europa

Źródło: Market Screener

Historia notowań spółki Moderna

moderna
Źródło: Yahoo Finance

Warto jednak zwrócić uwagę, że reakcja jest dziś o wiele mniej euforyczna, niż 9 listopada po informacjach od Pfizera. Wystarczy przypomnieć sobie jak wyglądała świeca z tamtego dnia na kontrakcie futures na S&P500, a jak wygląda dziś. To pokazuje, że dużo dobrych informacji jest już w cenach akcji.

Reakcja E-Mini S&P 500 na informacje o szczepionce od Pfizera (9 listopada) i od Moderny (16 listopada)

sp500
Źródło: Yahoo Finance

Warto zwrócić uwagę, że nie ma dziś panicznej reakcji na metalach szlachetnych. Złoto co prawda tanieje o -0,50%, ale to nic w porównaniu z tym, co stało się przed tygodniem. 9 listopada, po tym jak Pfizer podał informację o swojej szczepionce, złoto potaniało o -4,55%, czyli najbardziej podczas jednej sesji w ciągu ostatnich 7 lat.

Notowania złota - 6 miesięcy

zloto
Źródło: Yahoo Finance

Chodzi o to, że inwestorzy wystraszyli się, iż pojawienie się szczepionki może zakończyć działania stymulacyjne rządów i banków centralnych. Inwestorzy spodziewają się, że druk pieniądza papierowego na wielką skalę wywoła w najbliższych latach wysoką inflację i pod to grają na rynku złota.

Jednakże 12 listopada szef Fed Jerome Powell - będąc gościem European Central Bank Forum – powiedział, że gospodarka amerykańska wciąż potrzebuje wsparcia. „Co prawda po I fali pandemii dość szybko się podnosiła, ale niepokoi bardzo II fala i szybkie rozprzestrzenianie się wirusa. Z pewnością w Fed wciąż będziemy się zajmowali dalej tym, czym się zajmowaliśmy, czyli wspieraniem z pełną mocą amerykańskiej gospodarki” – zapewnił Powell.

Zobacz także: Zagraniczne fundusze inwestycyjne nieźle zarobiły na spadku akcji Alior Banku i wyszły w idealnym momencie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost