Grupa ORLEN sfinalizowała zakup farmy fotowoltaicznej na Pomorzu Zachodnim | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 lip 2024, 10:13

Grupa ORLEN sfinalizowała zakup farmy fotowoltaicznej na Pomorzu Zachodnim

Elektrownia fotowoltaiczna, zlokalizowana nieopodal miejscowości Wałcz w województwie zachodniopomorskim, powiększyła portfel OZE Grupy ORLEN o dodatkowe 10 MW. Inwestycja zaopatrzy w zieloną energię blisko 5 tys. gospodarstw domowych. Koncern posiada już ponad 100 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice. 

Spółka ORLEN Wind 3, wchodząca w skład Grupy ORLEN, podpisała umowę przejęcia elektrowni fotowoltaicznej od funduszu Forum IV FIZ i firmy Prime PV Assets. Farma o powierzchni ponad 11 ha składa się z 18,6 tys. paneli fotowoltaicznych oraz 40 falowników, najważniejszych elementów instalacji, odpowiedzialnych za konwersję prądu stałego, wytwarzanego przez panele PV, na prąd zmienny wpuszczany do sieci i zasilający urządzenia elektryczne.
 
To kolejna inwestycja koncernu w odnawialne źródła energii, stanowiące kluczowy obszar transformacji energetycznej. W regionie Grupa ORLEN produkuje już prąd z 6 farm wiatrowych, położonych w miejscowościach: Kanin, Karcino, Karścino, Myślino, Parsówek i Krzęcin, o łącznej mocy 226 MW.
 
Ponadto Energa Green Development, spółka z Grupy ORLEN odpowiedzialna za rozwój lądowych źródeł odnawialnych, przejęła w marcu tego roku projekt budowy elektrowni wiatrowej Szybowice o mocy ok. 37 MW, pierwszej farmy koncernu zlokalizowanej w południowej Polsce. W drugim kwartale spółka rozpoczęła także budowę 5 kolejnych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 42 MW.
 
Fotowoltaika jest ważnym kierunkiem rozwoju energetyki odnawialnej w Grupie ORLEN. W ubiegłym roku portfel aktywów wytwórczych koncernu powiększył się o 64 MW mocy zainstalowanej w źródłach fotowoltaicznych. Wśród najważniejszych inwestycji znajdowała się m.in. rozbudowa farm fotowoltaicznych Gryf, do 25 MW, oraz Wielbark, łącznie do 70 MW. Ponadto Energa Wytwarzanie z Grupy ORLEN rozpoczęła budowę farmy Mitra o mocy 65 MW. Grupa Energa kontynuuje także proces akwizycji kolejnych instalacji OZE, w tym instalacji PV i farm wiatrowych. Do największych transakcji spółki należały umowy przedwstępne zawarte z Greenvolt i Lewandpol Holding, na projekty o łącznej mocy 393 MW.
 
Grupa ORLEN realizuje projekty OZE na lądzie i morzu. To m.in. inwestycje onshore, offshore oraz fotowoltaika. Działania koncernu wpisują się w założenia zaktualizowanej Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, zgodnie z którą do końca dekady zeroemisyjne źródła energii będą odpowiadać za ponad 50% energii elektrycznej zużywanej w naszym kraju.
 

Źródło: Spółka, #PKN

Zobacz także: Orlen SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost