Europejski rynek IPO odżył. Czy przełoży się to także na polską giełdę? Wnioski z raportu PwC | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 maj 2024, 09:47

Europejski rynek IPO odżył. Czy przełoży się to także na polską giełdę? Wnioski z raportu PwC

Ożywienie na europejskim rynku pierwotnych ofert publicznych (IPO) jest już wyraźnie widoczne, choć Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) nie odnotowała nowych debiutów w ostatnim czasie. Obserwowane pozytywne zmiany na innych europejskich parkietach, rosnące indeksy i wzrost wycen już notowanych spółek, połączone z optymistycznymi prognozami dla całego kontynentu, zwiastują nadzieję na lepszą drugą połowę roku, również dla polskiego rynku IPO.

Zdaniem ekspertów PwC Polska, stabilizujące się warunki makroekonomiczne i rosnące zainteresowanie inwestorów mogą przyczynić się do zwiększenia liczby debiutów, zwłaszcza w kontekście obserwowanego wzrostu wartości ofert i sukcesów na głównych europejskich giełdach.

W pierwszym kwartale 2024 roku rynek europejskich IPO (Initial Public Offerings) przeżywał znaczące ożywienie, osiągając wyniki nieobserwowane od czasów rekordowego pierwszego kwartału roku 2021. Jak podaje najnowszy raport "IPO Watch EMEA" firmy PwC, łączna wartość ofert pierwotnych wyniosła 4,8 mld euro, co stanowi wzrost o 300% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. W I kwartale na europejskich giełdach zadebiutowało 13 spółek, w tym jedna z ofertą przekraczającą wartość 1 mld euro. Ożywieniu na rynku ofert publicznych sprzyjają stabilne warunki makroekonomiczne, spadająca inflacja i perspektywy obniżek stóp procentowych.

Szczególne miejsce na liście największych IPO zajęły oferty firm Galderma i Douglas. Debiut Galdermy na szwajcarskiej giełdzie SIX Swiss Exchange z ofertą wartości 2 mld euro był największym debiutem na tym rynku od 2017 roku. Zaś debiut firmy Douglas na Deutsche Börse, z ofertą wynoszącą 889 mln euro, był największym na tamtejszym rynku od roku 2022.

Aktywność na europejskim rynku IPO kwartalnie

Źródło:  raport "IPO Watch EMEA" firmy PwC

Perspektywy na przyszłość dla europejskiego rynku IPO wyglądają obiecująco, szczególnie w kontekście coraz stabilniejszych warunków makroekonomicznych i niskiej zmienności rynkowej. Bartosz Margol, partner PwC Polska, wskazuje, że "wzrost aktywności IPO w Europie jest wyraźnym sygnałem poprawy nastrojów na rynkach kapitałowych."

Potwierdza to również fakt, że ceny akcji dla większości debiutów z I kwartału 2024 roku zamykały się powyżej ceny emisyjnej, z rekordowym wzrostem spółki RENK Group, której wartość akcji podskoczyła o ponad 150%. Tendencja ta, jeśli się utrzyma, może przyciągnąć więcej atrakcyjnych emitentów na europejski rynek IPO w nadchodzących miesiącach.

„Wyraźne zainteresowanie ze strony funduszy private equity oraz rekordowa wartość zarządzanych przez nie aktywów czekających na realizację wartości, może przełożyć się na regularny napływ atrakcyjnych emitentów na rynek. Z kolei stabilizujące się warunki makroekonomiczne oraz niska zmienność na rynku tworzą sprzyjające okoliczności dla nowych emisji. Kombinacja tych pozytywnych czynników, o ile się utrzyma, może przyciągnąć więcej emitentów, w szczególności spółek portfelowych funduszy, w nadchodzących miesiącach” – dodaje Bartosz Margol, partner PwC Polska, zespół ds. rynków kapitałowych.

Zobacz także: Dobre perspektywy dla IPO na GPW w 2024 r. - wyniki raportu „IPO Index Poland” DM Navigator

Polski rynek IPO może wyjść z marazmu

Pierwszy kwartał 2024 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie przyniósł znaczących zmian w aktywności ofert publicznych. W zasadzie nasz rynek pogrążony jest w marazmie od początku 2022 r., z jedynym pozytywnym akcentem w postaci udanego debiutu dewelopera mieszkaniowego Murapol.

Na alternatywnym rynku NewConnect odnotowano w pierwszym kwartale jedynie jeden debiut - spółki Consoleway S.A., która specjalizuje się w usługach portowania i marketingowym wsparciu dla gier komputerowych. Taki skromny początek roku może sugerować kontynuację ostrożności wśród potencjalnych emitentów, mimo pozytywnych sygnałów płynących z innych segmentów rynku.

Analitycy PwC Polska zauważają jednak, że mimo niewielkiej liczby debiutów na GPW, główne polskie indeksy WIG i WIG20 zanotowały znaczący wzrost w pierwszym kwartale, odpowiednio o 7% i 6%, osiągając poziomy z okresu hossy z 2021 roku. Silna pozycja złotego, równie mocna jak przed pandemią w 2020 roku oraz wzrosty indeksów, mogą stanowić zachętę dla spółek rozważających IPO. Optymistyczne nastroje na rynkach finansowych, wsparte przez stabilizującą się sytuację ekonomiczną, mogą zatem przyczynić się do zwiększenia aktywności na polskim rynku IPO w kolejnych miesiącach.

„Taki początek roku jest pozytywnym sygnałem dla inwestorów i spółek, które wstrzymały swoje prace nad IPO i czekały na lepszy moment. Czy to oznacza, że momentalnie pojawi się fala debiutów na polskim rynku? Raczej nie, natomiast niewykluczone, że zobaczymy w tym roku próby uplasowania ofert przez poważniejszych graczy, w tym fundusze private equity chcące w końcu zrealizować swoje plany w ramach upływających horyzontów inwestycyjnych”- podkreśla Kamil Wardzyński, senior manager PwC Polska, zespół ds. rynków kapitałowych.

Choć natychmiastowy wzrost liczby debiutów nie jest przewidywany, istnieje szansa, że kolejne kwartały przyniosą większą aktywność na rynku. Fundusze private equity, które wstrzymywały swoje inwestycje czekając na lepsze warunki rynkowe, mogą teraz skorzystać z pozytywnych tendencji i zdecydować się na realizację swoich planów. Przewidywane próby uplasowania ofert przez poważniejszych graczy mogą oznaczać, że polski rynek IPO wkrótce wyjdzie z marazmu.

Zobacz także: 11 spółek, które mogą zadebiutować na giełdzie w 2024 r

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost